IRC Chat

irc-chat

Internet Relay Chat

İnternet üzerinde e-mail, ses ve video konferansı gibi birçok iletişim yolları vardır. Chat türkçemizdeki karşılığıyla sohbet etmek anlamını taşıyan irc chat internet üzerinden başkalarıyla yazarak iletişim kurabilmenin başka bir diğer yolu olmaktadır. IRC/d chat odalarına bağlanmak için ihtiyacınız olan tek şey bir internet servis sağlayıcısına sahip olmaktır.

IRC/d sohbet platformunun sağladığı en büyük avantaj, dünyanın her yerinden farklı kültürlere, ilgi alanlarına sahip insanların ortak bir internet ortamında sınırları aşmasını sağlayarak yakınlaştırmasıdır. Herhangi bir irc chat odasında ya da özel mesaj kutusunda sohbet eden ve kendisinden kilometrelerce uzaklıkta bulunan insanlarla iletişim kuranlar için coğrafi uzaklık adeta ortadan kalkmış gibi olmaktadır.

IRC Chat’in İcadı

Dünyanın ilk online irc chat sistemi takomatic’tir. Doug Brown ve David Wooley tarafından ilk olarak 1973 yılında kullanılmıştır. Üniversite içerisinde en fazla 5 kişi arasında yapılan ekran üzerindeki mesajlaşmalar günümüzün irc chat sisteminin babası konumundadır.

Daha sonra finlandiyalı bir yazılım büyücüsü tarafından IRC/d olarak kısalttığımız Internet Relay Chat ilk transatlantik internet chat bağlantısı olmuştur ki bu olay, dünyamızı şekillendiren bir devrim niteliği taşımıştır. Bu da ICQ, messenger gibi zamanın popüler irc sohbet programlarının geliştirilmesine ilham kaynağı olmuştur.

IRC Sohbet Sunucularının Gelişimi

Genellikle internet sohbeti iki kategoriye ayrılarak gelişmiştir. İlki, kendilerini çeşitli sanal ortamlarda belli bir resim seçerek sunabileceği internet tabanlı sohbet odasıdır. Bu tür gerçek zamanlı olmayan sitelerde özel mesaj gelip gelmediğini anlamak için sayfayı yenileme ihtiyacı vardır. Bazı son geliştirilen sohbet siteleri bu sayfa yenileme zorluğunu giderebilmek için server hızlandırma teknolojisi ya da java yazılımı kullansa da hala ikinci sohbet kategorisine giren ve kullanış kolaylığıyla popülerliğini yitirmemiş olan IRC/d kadar hızlı değildir.

IRC/d chat siteleri herhangi bir video ve resim kullanılmıyor; metin tabanlıdır ve tüm iletilerin hemen ekranda belirdiği gerçek zamanlı server sistemi kullanmaktadır. Çok kullanıcılı ve çok kanallı ve aynı zamanda genel oda ve özel odalı bir irc chat sistemidir. IRC/d böylelikle insanları kolaylıkla bir araya getirip aynı zamanda keyifli sohbetler yapabileceği bir ortam sağlamıştır. Ve yaklaşık 25 senelik bir geçmişi olup popüler hale gelmiş olan sosyal paylaşım sitelerine de ön ayak olmuştur.

IRC Chat Sitelerindeki İmkanlar

Chat yaparken düzinelerce insanlar birbirleriyle belli bir irc chat odası ortamında buluşarak anında mesaj alabileceği yazılı irc sohbet sitelerinde buluşabiliyorlar. IRC/d (Internet Relay Chat) gibi en basit ve yalın web tabanlı bir internet sitesi internet üzerinden yazışabilmenin en eski aracıydı.

Gelişen teknoloji ile sosyal medya ve irc sohbet sitelerinin farkı.

Şimdilerde facebook, instagram ve twitter gibi görsel paylaşımlı siteler popülerlik kazansa da IRC/d bazı özelliklerle halen yaygın olarak internet üzerinde tercih edilmeye devam etmektedir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte irc chat internet üzerindeki en popüler aktivitelerden biri olmuştur ve hayatın her kesiminden insanları içerir.

Tüm dünyada her yaştan insan kendilerini ilgilendiren alanlarla ilgili çeşitli konulara katılabilir, fikir alışverişinde bulunabilir ve bilgi edinebilir. IRC/d chat siteleri geleneksel olarak metin tabanlı bir yapıya sahiptir. Ancak yazılım ve donanım anlamında gelişerek profil resmi oluşturma gerçek zamanlı olarak video ve ses paylaşımını da yapılabilir duruma gelmiştir.

Bu da internet sohbetinin başkalarıyla yazışarak tanışma imkanlarını farklı bir boyuta taşıyıp olumlu olduğu kadar ahlaki ve etik normlarla uyuşmayan bir yapıya bürümüştür. Bu da özellikle gelişme çağında bulunan bireylerin ebeveynlerini yakından ilgilendiren bir konu haline getirmiş, online sohbet dünya çapında tartışma konusu olmuştur.

İnternetten Sohbet Yapmanın Ardındaki Nedenler

Bilgisayar ve mobil cihazlar üretim maliyetlerinin düşmesiyle insanların artık olmazsa olmazı elektronik ev eşyası haline geldi. Bu gelişmeye bağlı olarak cazip olanaklar sunan internet teknolojisinin de eklenmesiyle bilgisayarlar, düşük gelirli insanlar tarafından bile tercih edilebilir hale geldi. İnsanlık gün geçtikçe internet dünyasını arşınlamaya başladı ve kullanmasını öğrendi ve artık kulaktan kulağa yayılan irc chat sitelerini de keşfettiler.

Ve sohbet dünyası zamanla bazı insanların günlük yaşamının büyük bölümünü harcadığı önemli bir platform haline geldi. Peki, chat olgusunun bu kadar ilgi görmesinin ardında neler yatıyordu? IRC/d sohbet siteleri özellikle özel yaşamında sosyal beceri bakımından yoksun, kendisine özgüveni olmayan, karşı cinsle herhangi bir iletişimden sohbet etmekten çekinen insanlar için çok önemli bir fırsat yaratmıştır.

İnternetten şehirleri ve ülkeri yakın eden irc chat alemini anlaya bildinizmi hiç?

Herhangi bir sunucuya bağlanan bu insanlar kendilerini göstermeden, özel yaşamındaki gibi birebir görüşmek zorunda kalmadan hemcinsi ve karşı cinsle bilgisayarlarının ardından yazışarak sohbet edebilme imkanına kavuşmuştur. Bu kişiler kendilerine ayrı bir kimlik kazandırabiliyor. Gerçek hayatta tanıdığı insanlarla konuşarak tatmin olamayan insanlar için irc sohbet odaları ortamları sıcak ve keyifli vakit geçirebileceği sanal ortamlar oluşturmuştur.

IRC/d chat siteleri sadece yalnızlıktan bunalan ya da sosyal güvenden yoksun kişiler tarafından tercih edilmemektedir. Çevrelerince entelektüel birikime sahip olarak bilinen kişiler bile belli kategorilerde açılan kanallarda ortak ilgi alanlarına sahip başka insanlarla belli başlı konuları tartışabilmekte, birbirlerine fikir alışverişi sunabilmektedir. Sıradan bir insanın sokakta yürürken tanımadığı bir kişiye selam vermesi normal karşılansa da onunla toplumumuzca sosyal onay almayan tanışma girişiminde bulunması pek etik görülmez.

Kadınlar ve erkekler irc chat odalarında bir arada sohbet ediyor, eğleniyor ya sen?

Ancak internetteki irc chat odaları her insana karşısındaki kişiyi ilk başta göremese bile bunu yapabilme imkanı sunar. Bu da online sohbetin bu kadar ilgi çekici hale gelmesine farklı bir sebep olmaktadır. İnsanlara dokunup, kokusunu alamazsınız ancak tanımasanız dahi rahatlıkla onlarca kişiyle tanışarak gerçek hayatında olmayan özgürlüğe sahip olabilirsiniz. Bütün bunları elekten geçirdiğimiz zaman sanal kolaylıklar göründüğü kadar samimi olamayabiliyor ve ağın üstünde geriye negatif etmenler kalabiliyor. Bu özgür dünyanın insanlara sağladığı kolaylıklarla birlikte beraberinde belli tartışmaları da gündeme getirmektedir.

İnterneti sosyal medyada ve ICQ de iradesiz ve bilinçsiz kullanımın zararları nelerdir?

Kitle iletişim araçlarının bu kadar gelişmesi ve online chat yapmanın yaygınlaşması farklı avantajlar sağlayıp iletişimde çığır açsa da aynı zamanda insanların hayat alanlarını kısıtlayarak sosyal yaşantıyı olumsuz ölçüde de değişikliğe uğratmıştır. Televizyonların dahi yaşamımıza girmediği zamanlarda insanlar için kitap, gazete okuma ve aileleriyle birlikte vakit geçirmek önemli bir faaliyetti.

Zaman ilerledikçe bunun yerini TV aldı. Günümüzde ise bunun yerini bilgisayarlar almaktadır. İnsanlar zamanının büyük çoğunluğunu evinde ya da internet kafelerde ve evlerinde internet üzerinde sohbet ederek ya da gereksiz sosyal paylaşımlarla geçiriyor. İnternet sohbetleride zamanının büyük bölümünü yüzünü maskeleyerek, kişi ile özdeşleştiren rumuzla girerek geçiren gençler siber ortamda kendisine yeni bir kimlik ve yedek kişilikler yaratıyor.

Kişi, reel ortamda ailesi ya da arkadaşlarıyla kalıcı sohbetlerini sınırlamaya başlıyor. Bu da zamanla belli başlı psikolojik semptomlara yol açabiliyor ve bu semptomlar ileride çok daha büyük sorunlara yol açabilir hale geliyor. İnternette fazla zaman geçiren kişi, belli bir zaman sonra kendisini reel ilişkilerden soğur, toplumda sağlıklı bir birey olmaya çalışırken zorlanır halde bulabiliyor. Çeşitli olumsuz fizyolojik etkileri de kaçınılmaz bir durumdur. Online sohbet sitelerinde yaptıklarından dolayı başları derde giren insanların hikayeleri gazete sayfalarında da yer almıştır.

Tanımadığınız bir insan ile sohbet etmek ne kadar güvenlidir hiç düşündünüzmü?

Genellikle saf duygularla irc sohbet odaları kanallarında gezinen bazı insanlar karşısındakilerine güvenerek adresini, telefon numarasını veya e-mail adresini verebiliyorlar. Bazı durumlarda IRC/d chat sitelerinde kol gezen insanlar uygunsuz ilişki başlatabiliyor ya da bazı internet zorbaları tarafından tehdit karşılığında bu bilgileri kullanarak kişiye ya da aileye zarar verebiliyor.

Bunun için interneti ve sohbeti kullanmayı çok iyi bilmek gerekiyor zaten irc sohbet siteleri kanallarında sohbet etme yaşı +18 yaş üzeridir. Siz siz olun bilgisayarınızı yada telefonunuzu kapadığınızda gerçek hayatınıza bakın diyorum arkadaşlar. Sanal dünya yalnızca eğlence amaçlıdır, reel de gerçek arkadaşın yoksa sanal dünyada olması imkansızdır.

Samuray
makale yazarıMakale Yazarı :
like457 okundu
kategoriKategori : Genel
yorumyorum yok
linkLink : IRC Chat
tag
Etiketler
Benzer Yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?